50 rzeczy, które możesz robić w Bibliotece

1. Oczywiście, wypożyczyć dobrą książkę!
  2. Przejrzeć prasę, poczytać aktualne i archiwalne czasopisma.
  3. Wypożyczyć czasopisma do domu.
  4. Wypożyczyć audiobooki (książki mówione), płyty CD z muzyką i koncerty na DVD.
  5. Wypożyczyć lub skorzystać na miejscu z książek rzadko wznawianych, trudno dostępnych.
  6. Skorzystać na miejscu z książek popularnonaukowych, encyklopedii i słowników.
  7. Obejrzeć albumy i inne pięknie wydane pozycje książkowe.
  8. Dotrzeć do zbiorów innej biblioteki, dzięki opcji wypożyczania międzybibliotecznego.
  9. Zaproponować tytuły, które Biblioteka powinna zakupić.
  10. Zakupić książki po atrakcyjnych cenach na kiermaszu bibliotecznym.
  11. Przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek, płyt, czasopism lub DVD.
  12. Zarezerwować wypożyczoną przez innego czytelnika książkę lub płytę.
  13. Popracować w ciszy i skupieniu.
  14. Przygotować się do testów i egzaminów, bez konieczności kupowania drogich książek niezbędnych do nauki.
  15. Odrobić lekcje.
  16. Skorzystać z komputera z dostępem do internetu.
  17. Założyć konto mejlowe, wysłać i odebrać mejla.
  18. Założyć bloga lub konto na Facebooku.
  19. Poszukać pracy przez internet.
  20. Napisać i wydrukować podanie, list motywacyjny, CV, wypełnić i wysłać PIT.
  21. Zrobić przelew bankowy, sprawdzić rozkład jazdy, dokonać opłat przez Internet.
  22. Zeskanować fotografie i inne materiały biblioteczne.
  23. Czatować ze znajomymi lub członkami rodziny mieszkającymi daleko.
  24. Przejrzeć oferty sklepów internetowych.
  25. Zrobić ksero lub skorzystać z drukarki.
  26. Skorzystać z wi-fi na własnym urządzeniu (telefonie komórkowym, laptopie, tablecie).
  27. Pograć w szachy lub doskonalić umiejętność gry.
  28. Pograć w gry planszowe (np. w scrabble).
  29. Otrzymać informację o imprezach kulturalnych organizowanych w Bibliotece i w mieście.
  30. Obejrzeć wystawę w Galerii pod Tekstem.
  31. Wziąć udział w spotkaniu autorskim, koncercie lub innym wydarzeniu kulturalnym.
  32. Nie tylko wypożyczyć książkę obcojęzyczną, ale i porozmawiać w języku obcym w kawiarenkach językowych (do wyboru: kawiarenka angielska, niemiecka, rosyjska).
  33. Spotkać się w Dyskusyjnym Klubie Książki.
  34. Iść z duchem czasu i wypożyczyć książkę elektroniczną (ebooka).
  35. Podnieść swoje kompetencje i zdobyć nowe umiejętności dzięki kursom i warsztatom oferowanym przez Bibliotekę.
  36. Wysłuchać specjalistycznych prelekcji na różne tematy podczas spotkań organizowanych w Bibliotece.
  37. Uzyskać darmową pomoc prawną dzięki Systemowi Informacji Prawnej LEX, dostępnemu w Czytelni.
  38. Uzyskać informacje o regionie.
  39. Znaleźć odpowiedzi na ważne i mniej ważne pytania.
  40. Skorzystać z pomocy, porady bibliotekarza.
  41. Sporządzić bibliografię korzystając z katalogu bibliotecznego OPAC.
  42. Spędzić miło popołudnie.
  43. Uciec od codzienności i uciążliwej pogody za oknem, nawiązując nowe znajomości w Bibliotece i napić się kawy lub herbaty, np. przeglądając prasę.
  44. Przenieść się do czasów dzieciństwa, wypożyczając książki z tamtych lat.
  45. Odnaleźć i przeczytać książkowy pierwowzór ulubionego filmu.
  46. Rozwijać swoje hobby wypożyczając lub korzystając na miejscu z książek z różnych dziedzin.
  47. Dzięki ciekawym książkom z różnych dziedzin odkrywać w sobie nowe nieznane zainteresowania, pasje, o których nie mieliśmy pojęcia, poszerzać horyzonty.
  48. Poznać ciekawy przepis z książki kucharskiej, wg którego można przygotować pyszną potrawę i zaskoczyć bliskich, zapraszając ich na kolację.
  49. Zaplanować wakacje lub wycieczkę dzięki dostępnym przewodnikom i atlasom.
  50. Posiedzieć i poczytać na ławce w Ogrodzie Sztuk.

519450