Przewodnik dla czytelnika


Karta Czytelnika

Otrzymuje ją bezpłatnie każdy czytelnik. Opłata za nową kartę (w przypadku zgubienia lub zniszczenia) wynosi 10 zł. Kartę należy okazać bibliotekarzowi przy każdym wypożyczeniu lub korzystaniu z czytelni.

Wypożyczenia i zwroty

Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo 6 książek (woluminów) i 6 płyt CD (tytułów) na okres 5 tygodni oraz 10 czasopism (poza bieżącymi) na 2 tygodnie. Po upływie terminu zwrotu naliczana jest opłata:
1 zł za tydzień za 1 egzemplarz
Czytelnikom, którzy podadzą swój adres mailowy, oferujemy bezpłatne przypomnienie na 5 dni przed upływem terminu zwrotu wypożyczonych książek.

Wypożyczanie nocne

Książki z Czytelni przeznaczone do udostępniania na miejscu mogą być w uzasadnionych przypadkach wypożyczane na noc lub na weekend.
Czytelnik może wypożyczyć z Czytelni „na noc” nie więcej niż 3 egzemplarze, nie wcześniej niż pół godziny przed zamknięciem Biblioteki. Zwrot wypożyczonych egzemplarzy musi nastąpić o godzinie 10:00 dnia następnego.
Czytelnik może wypożyczyć z Czytelni „na weekend” nie więcej niż 4 egzemplarze. Wypożyczenie możliwe jest ostatniego dnia pracy Biblioteki przed przerwą, nie wcześniej niż pół godziny przed jej zamknięciem, a zwrot musi być dokonany natychmiast po otwarciu pierwszego dnia pracy Biblioteki po przerwie.

Katalog biblioteczny OPAC

Umożliwia każdej osobie, posiadającej dostęp do Internetu, szybkie wyszukiwanie informacji na temat zasobów Biblioteki. Katalog biblioteczny OPAC dostępny jest na stronie internetowej pod adresem: www.biblioteka.nowasol.pl
Na stronę WWW katalogu można dostać się klikając na stronie głównej Biblioteki ikonę OPAC, lub wpisując w przeglądarce adres: www.opac.biblioteka.nowasol.pl

Po wejściu do katalogu pojawi się okno wyszukiwania.
Najważniejsze informacje to:

 • Sygnatura – informacje, gdzie znajduje się książka;
 • Status – pole określające dostępność danej książki;

Oznaczenia niektórych skrótów:

BG – Biblioteka Główna,  
BGWyp – Wypożyczalnia w Bibliotece Głównej,
BGWM – Wypożyczalnia Multimedialna w Bibliotece Głównej,
BGCz – Czytelnia Biblioteki Głównej,
BGMg – Magazyn Biblioteki Głównej,
FWyp – Filia,
Oddz – Oddział dla Dzieci.

Wypożyczyć można jedynie egzemplarze mające status Dostępna.
Akcja – pole zawierające informacje o terminie zwrotu.
Po ustaleniu, że książka znajduje się w wypożyczalni (BGWyp) i posiada status Dostępna - należy odszukać ją na półce lub poprosić o pomoc bibliotekarza.
Jeżeli książka znajduje się w magazynie (BGMg) i posiada status Dostępna – należy poprosić bibliotekarza, aby zamówił książkę z magazynu (5-10 minut).

Logowanie na konto czytelnika (do katalogu OPAC)

Aby zalogować się na swoim koncie, należy kliknąć ikonkę Loguj w prawym górnym rogu. W okno logowania należy wpisać swój numer karty bibliotecznej oraz hasło nadane przez bibliotekarza. Po pierwszym zalogowaniu należy zmienić hasło. Po udanym zalogowaniu otworzy się okno wyszukiwania. Na górze pokażą się ikonki: Szukaj, Nowości, Strategia, Konto oraz Zamówienia. Aby wejść na swoje konto należy, po wybraniu ikonki Konto, ponownie podać hasło.

Przedłużenia książek na kolejne 5 tygodni można dokonać:

 • w siedzibie Biblioteki (bezpośrednio u bibliotekarza);
 • telefonicznie pod numerem:
  (068) 3553428, wew. 12 (Biblioteka Główna)
  (068) 3553428, wew. 40 (Oddział dla Dzieci)
  (068) 4773900 (Filia)
  podając swój numer karty lub imię i nazwisko;
 • pocztą elektroniczną, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Biblioteka Główna), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Oddział dla Dzieci), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Filia);
 • w systemie bibliotecznym OPAC, znajdującym się na stronie internetowej Biblioteki. Należy zalogować się w systemie OPAC (patrz Logowanie), następnie ze swojego konta kliknąć zakładkę (po lewej stronie): Prolongaty. Kiedy ukaże się okienko ze stanem wypożyczeń, w rubryce Akcja, klikamy: Prolonguj.

Jednocześnie przypominamy, że przedłużenia terminu można dokonać przez Internet najwyżej dwukrotnie.

Uwaga!
Nie można przedłużyć egzemplarzy zarezerwowanych przez innego czytelnika!

Rezerwacja egzemplarzy wypożyczonych przez innych czytelników

Czytelnik może zarezerwować w katalogu bibliotecznym OPAC egzemplarze wypożyczone przez innego czytelnika. W tym celu należy zalogować się na swoje konto, wyszukać egzemplarz i zarezerwować go przez kliknięcie ikony Zarezerwuj. Po powrocie zarezerwowanego egzemplarza do Biblioteki rezerwacja zmienia się automatycznie w zamówienie. Czytelnik otrzymuje na swój adres mailowy wiadomość, że zarezerwowany przez niego egzemplarz znajduje się już w Bibliotece. W ciągu dwóch dni roboczych od otrzymania e-maila czytelnik musi odebrać zarezerwowany egzemplarz. Termin ważności wysłanego zamówienia można sprawdzić w zakładce: KontoZamówione dokumentyZrealizowane.

Uwaga!
Aby zarezerwować wybrany egzemplarz, czytelnik musi być zapisany do wypożyczalni, w której dany egzemplarz się znajduje. Wysłanie zamówienia nie powiedzie się, jeśli czytelnik ma założoną blokadę w Bibliotece, przekroczony termin zwrotu wypożyczonych egzemplarzy, naliczone kary lub przekroczony limit rezerwacji i zamówień (czytelnik jednocześnie może mieć zarezerwowanych i zamówionych po 6 egzemplarzy).

Wypożyczalnia Multimedialna

Mieści się na parterze Biblioteki Głównej. W zbiorach wypożyczalni multimedialnej znajdują się płyty CD z muzyką rozrywkową i klasyczną, audiobooki oraz koncerty DVD.

Czytelnia Ogólna

Mieści się na I piętrze Biblioteki Głównej. W zbiorach czytelni znajdują się książki popularnonaukowe oraz naukowe, z których czytelnik może korzystać na miejscu. Czytelnia posiada również sześć stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz możliwością skorzystania z drukarki i kserokopiarki.

Czytelnia Regionalna

Mieści się także na I piętrze Biblioteki Głównej. Zawiera zbiory dotyczące miasta i regionu, dwa stanowiska komputerowe oraz możliwość korzystania ze skanera. Jest to również czytelnia prasy.


590776
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
2
2018
14934