2013-09-25 III Nowosolskie Dyktando Mistrzów o Pióro Mistrza Ortografii

III Nowosolskie Dyktando Mistrzów o Pióro Mistrza Ortografii

        W tym roku postaraliśmy się, aby Dyktando Mistrzów miało uroczysty charakter, z uwagi na przypadający Jubileusz 450-lecia Nowej Soli. Tym razem, oprócz, jak zawsze życzliwych nam w tym językowym przedsięwzięciu, Prezydenta Miasta i Starosty Powiatu Nowosolskiego, również zgodził się otoczyć dyktando honorowym patronatem, znany skądinąd szerokiej publiczności z programu telewizyjnego "Ojczyzna polszczyzna", popularyzator języka polskiego, prof. dr hab. Jan Franciszek Miodek, Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego. Profesor Miodek nie mógł być osobiście na dyktandzie, ale przesłał list, odczytany na początku spotkania, w którym wyraził uznanie dla naszej inicjatywy i życzył powodzenia wszystkim uczestnikom. Ich zmaganiom przyglądał się także jeden ze zwycięzców pierwszej edycji Dyktanda, gorzowianin, Marek Szopa. Niestety, nie mógł brać w nim udziału, mimo że, z uwagi na jubileusz miasta, nieco rozluźniliśmy regulamin, pozwalając przystąpić do pisania byłym laureatom, jednak tylko tym z naszego miasta i powiatu. Kto wie, być może kiedyś, przy jakichś okrągłych rocznicach, pozwolimy zmierzyć się wszystkim laureatom?

I tak 25 września 2013 roku o godzinie 17:00 w Galerii pod Tekstem w szranki stanęło 27 dorosłych mieszkańców Nowej Soli i Powiatu Nowosolskiego, w różnym wieku i z różnych środowisk zawodowych. Dyktando pod tytułem "O Nowej Soli - w pigułce" traktowało o historii miasta, a pułapek ortograficznych było w nim w bród. Toteż pod dyktando przemierzając miasto wzdłuż, wszerz i w poprzek, co rusz piszący natykali się na horrendalne ortograficzne wnyki, zastawione przez autorkę tekstu - Elżbietę Gonet. Obchodząc miasto wokół można było spostrzec jakiś pejzaż, chcąc nie chcąc zanurzyć się w minifontannie, potykając się przy tym a to o rondo, a to o braci morawskich, a to o to, a to o tamto. W końcu uczestnicy dotarli do ostatniej linijki tekstu i członkowie jury ochoczo zabrali się za sprawdzanie prac tak, by wyłonić zwycięzcę jeszcze zanimby zmierzch ich zaskoczył.

26 września 2013 roku, w Europejskim Dniu Języków, ogłoszony został zwycięzca tegorocznego Dyktanda. O godzinie 17:00 wszyscy uczestnicy zebrali się w Galerii pod Tekstem, by wysłuchać werdyktu jury. Ze zniecierpliwieniem nie mniejszym od goszczącego u samych uczestników, przedstawiciele lokalnej prasy wyczekiwali na nazwisko zwycięzcy, by przed ukończeniem składu zdążyć umieścić je w jutrzejszych gazetach i obwieścić opinii publicznej informację o laureacie. Zwycięzcą III Nowosolskiego Dyktanda Mistrzów został pan Andrzej Wyrzykowski, jeden z dwójki laureatów pierwszego Dyktanda. I tym razem udowodnił, że jest godzien tytułu Mistrza Ortografii. Pióro Mistrza i Dyplom wręczył mu osobiście Prezydent Miasta Wadim Tyszkiewicz, a Nagrodę Starosty Powiatu Nowosolskiego otrzymał z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Jarosława Suskiego. Były gratulacje i chwila dla reporterów. Pan Wyrzykowski jest osobą bardzo skromną i niewiele mówi o sobie, zdradził jedynie, że ma 27 lat, jest absolwentem nowosolskiego "Elektryka" i studiował germanistykę. Przyznał, że od lat, z sukcesami, bierze udział w wielu dyktandach w całym kraju.

Następnie Dyrektor Biblioteki i zarazem przewodnicząca jury omówiła tekst dyktanda, zwracając uwagę na miejsca, w których mogły pojawić się wątpliwości co do poprawnej pisowni.

Na zakończenie uczestnicy odśpiewali piosenkę ortograficzną "Krakowiaczek na RZ", na melodię wszystkim dobrze znanej piosenki "Krakowiaczek jeden".

Już dziś zapraszamy do udziału w IV Dyktandzie Mistrzów w przyszłym roku.

Szymon Maksymów


590774
W tym tygodniu
W tym miesiącu
2016
14932