2013-09-28 Bibluś: Pożegnanie Lata w Ogrodzie Sztuk - Lokomotywa

Stacja - koniec lata: LOKOMOTYWA, CZYLI DZIECI CZYTAJĄ TUWIMA

        Chciałam uczynić to na końcu relacji, jak to jest w zwyczaju, ale odstąpię od reguły, ponieważ zgodnym chórem biblusiowym orzekłyśmy, że wychowawcom, rodzicom, dzieciom należy się od nas wielkie DZIĘKUJĘ za przepiękne przygotowanie małych uczestników do pożegnania lata, w szczególności barwne, pomysłowe, pieczołowite odzwierciedlenie bohaterów wierszy Juliana Tuwima.

Lato pożegnałyśmy Lokomotywą Juliana Tuwima w Ogrodzie Sztuk i innymi wierszami tegoż o godz 12.00 wraz z klasą IIA z Jedynki i panią Beatą Binder, Pszczółkami z przedszkola nr7 i panią Magdą Domińczak, IC z Ósemki i panią Barbarą Stempkowską, IIA z Dwójki i paniami Ludmiłą Zielińską oraz Iwoną Kałuską, i wieloma innymi gośćmi - dziećmi i dorosłymi, których naliczyłyśmy (około) dwustu(!).

Cały skład, z lokomotywą na czele, skonstruowany i przyozdobiony został przez moją koleżankę Alicję Nowaczyk; oprócz lokomotywy wykonała inne elementy scenografii do utworów Poety, np.: czerwoną skrzynkę na listy, abecadło, przeurocze "ptasie radio", i inne. Obie panie, z kierowniczką Krystyną Zakrzewską, dopieściły imprezę pod każdym względem, w każdym najmniejszym szczególe.

Odjazd lokomotywy zaplanowany, skład odjechał punktualnie w samo południe z Biblusia. Zanim odjechał, każde dziecko otrzymało bilet uprawniający do przejazdu w pierwszej klasie. Bajecznie kolorowy poruszał się w kierunku Ogrodu Sztuk, zatrzymując jedynie na stacjach oznaczonych fragmentami wierszy Tuwima, po odgadnięciu tytułu których maszynista otrzymywał sekretny element; zestaw elementów na stacji głównej utworzył hasło: Podróż się zaczyna z wierszami Tuwima.

Poszczególne stacje:
I. Pan Hilary,
II. Idzie Grześ,
III. Zosia Samosia,
IV. Abecadło,
V. O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci.

Już na scenie chętne dzieci, zgłoszone i przygotowane wcześniej lub spontanicznie, popisywały się deklamując, recytując, czytając, inscenizując Tuwima. Przedstawienie rozpoczęło się fragmentami Lokomotywy i zakończyło, lecz w angielskiej interpretacji Nadii Andrzejewskiej. Pomiędzy Lokomotywami wysłuchaliśmy m.in. Patrycji Bundziów - Dwa wiatry i Słówka i słufka, Malwiny Pałki z Warzywami, i innych. Wystąpiły przesłodkie przedszkolaki Pszczółki, które pod kierunkiem Magdy Domińczak przygotowały i przedstawiły wdzięcznie utwór pod tytułem O panu Tralalińskim. Furorę zrobiła interpretacja Rzepki zrealizowana ze swadą przez dzieci pod kierunkiem Ludmiły Zielińskiej. Wszyscy otrzymali podziękowania oraz czerwone i zielone baloniki z logo Biblusia. Dobrze, że pogoda dopisała i słońce podkreśliło radość i kolory.

W Muzeum, po naszej niezwykle udanej kolorowej tuwimowskiej tyralierze, o godzinie 13.00 rozpoczął się koncert - ku ukojeniu serc - w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowej Soli.

Agata Kosiak


590776
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
2
2018
14934