2013-10-03 Bibluś: Z Książką na Walizkach - Izabella Klebańska

Marzenia, czyli jak zostać dziewczyną Justina Biebera

        Marzenia, czyli jak zostać dziewczyną Justina Biebera - przy okazji spotkania Izabelli Klebańskiej z dziećmi z okazji Roku Juliana Tuwima.

W czwartek, 3 października 2013r., w ramach akcji "Z książką na walizkach", zaproszone przez Biblusia dzieci z Dwójki (IIA), Ósemki (IC) i Jedynki (II) (łącznie siedemdziesięcioro pięcioro niewiniątek) spotkały się o godz.11.00 z Izabellą Klebańską - autorką książek i muzykiem. Spotkanie prowadziła Alicja Nowaczyk z Oddziału dla Dzieci Bibluś.

Izabella Klebańska - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, gra na skrzypcach i pisze wierszowane książki o muzyce, pisze scenariusze programów radiowych i telewizyjnych, dobranocek i teksty piosenek (współpracowała z TVP i kultowymi programami: 5-10-15, Domowe przedszkole; jest twórczynią Miganek, Tut Turu Co, Piosenkarni). Najważniejszą obecnie formą pracy twórczej Gościa jest pisanie książek dla dzieci o tematyce muzycznej i to najpoważniej muzycznej: Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja, Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Akolada 8 stopień wtajemniczenia. Warto wspomnieć, że ta wdzięcznie brzmiąca akolada, to pionowa klamra spinająca pięciolinie. W książeczce Akolada to główna bohaterka - dżdżownica, w przystępny sposób tłumacząca znaczenie terminów muzycznych.

W czwartkowe przedpołudnie Akoladę zastąpiła Izabella Klebańska wprowadzając maluchy w świat muzyki klasycznej, instrumentów muzycznych i tańca, w takt wierszy Juliana Tuwima; Tuwim wierszując opowiada przygody słowika, słonia, ptasiego radia, itd. Klebańska postanowiła zewrzeć muzykę z poezją w ten sposób, że poszczególnym instrumentom zadała naśladować odgłosy poszczególnych tuwimowskich bohaterów i odgadywanie ich, nazywanie przez dzieci, łączenie z wierszami. Ten wątek stanowił zasadniczą część spotkania, choć utkwił mi szczególnie jeszcze jeden, otóż ten, gdy dzieci wypuściły różowe baloniki do nieba ze słowami: " i tam niech się już martwią naszymi marzeniami". Ładne.

Spotkanie udane, dzieci fantastycznie aktywne, mogło być krótsze, ale moje wrażenia nie ucierpiały na tym specjalnie jakoś.

Dodać przy tej okazji można i należy, że 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Muzyka wzrusza, uspokaja, pobudza wyobraźnię. Świat bez muzyki byłby smutny - jak słusznie podkreśliła w zdaniu wiążącym moja świetna Koleżanka Alicja Nowaczyk.

Agata Kosiak


590778
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
4
2020
14936