2013-10-26 Bibluś: Nowosolanie Czytają Dzieciom - gościem był strażnik miejski specjalista Tomasz Ruszczak

Boisz się? - na kłopoty strażnik miejski.

        26 października o godz.12.00 w Biblusiu odbyło się spotkanie dzieci ze strażnikiem miejskim panem Tomaszem Ruszczakiem, w ramach cyklu Nowosolanie Czytają Dzieciom. Może nie było fajerwerków (podobno fajerwerki co dzień mają tylko strażacy, wg pewnego klasyka, pewnego rodzaju powieści), ale za to było naprawdę sympatycznie i do rzeczy. Spotkanie przygotowała i prowadziła kierownik Krystyna Zakrzewska.

Gość przeczytał jedną z najnowszych naszych książeczek i bardzo a propos, mianowicie: "Straż miejska. Na pomoc!". Literatura okazała się wybitnie dla najmłodszych, za to późniejsza pogadanka bardzo już zaawansowana tematycznie.

Ogólnie mówiąc, wraz z dziećmi i strażnikiem ustaliliśmy, że straż miejska jest najbliższa mieszkańcom, bo zawsze w każdej niepokojącej sprawie można zwrócić się w pierwszej kolejności do niej: jeśli boimy się bezpańskiego psa, jeśli tzw. element urządzi sobie w naszej bramie popijawę, jeśli zagłuszany jest bezprawnie spokój (i to nie tylko w nocy), itd. itd.

Oczywiście straż miejska też ma swoje wymagania w stosunku do nas: na przykład nie można chodzić po zamarzniętej Odrze (przede wszystkim dla naszego dobra), nie można wypalać liści przy posesjach, należy dbać o chodniki przy tychże, itd. Łamanie przepisów nakładających na nas pewne obowiązki skutkuje często wizytą strażnika miejskiego i to nie z kwiatami.

Zarówno dzieci jak i nasz gość żywo dyskutowali, gdyż często źle się dzieje wokół nas; jak się okazuje strażnicy miejscy nie mają łatwej pracy, również dlatego, że nieostro sformułowane przepisy trudne są do interpretacji i wtedy niełatwo zaradzić w spornej sprawie, nawet najprostszej.

Warto podkreślić, że straż miejska ściśle współpracuje z policją, a jej adres nowosolski to: ul. Towarowa 4 (dworzec kolejowy), natomiast numer telefonu: (068) 47 57 780.

Jeśli wszyscy strażnicy miejscy są tak serdeczni i skorzy do pomocy jak nasz sobotni gość Tomasz Ruszczak, to możemy bez skrępowania zgłaszać się do nich z każdym problemem i z całą pewnością liczyć na sprawiedliwe oraz pozostając w zgodzie z przepisami życzliwe mieszkańcom rozstrzygnięcie sprawy.

Agata Kosiak


590778
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
4
2020
14936