2013-12-04 Galeria pod Tekstem: spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

Jak dorastał Kacper, czyli projektodajnia powieści dla dorosłych.

4 grudnia 2013, parę minut po godzinie jedenastej, rozpoczęło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke - bajkopisarzem (jak sam o sobie mówi); spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży działającego w Bibliotece Głównej.

Gośćmi były dzieci z klas czwartych szkół podstawowych nr 2 i 8, a całość prowadziła Alicja Nowaczyk - bibliotekarz Oddziału dla Dzieci Bibluś.

Nie pierwszy raz gościliśmy pana Kasdepke - osobiście miałam przyjemność prowadzić spotkanie jeszcze w bibliotece przy ulicy Parafialnej w ramach prowadzonego tam przeze mnie DKK dla dzieci i młodzieży; jest przesympatycznym, "zwyczajnym", w żaden sposób niezmanierowanym człowiekiem i przede wszystkim doskonałym "dyrygentem", właściwie całą "orkiestrą" podczas spotkań z dziećmi. Posiadł świetny kontakt z młodymi czytelnikami dzięki bliskiemu kontaktowi z ukochanym synem Kacprem - dziś osiemnastolatkiem. Dzięki synowi czy z myślą o synu, dla syna, powstawały pierwsze książki - jemu dedykowane - "Kacperiady"; syn był i jest natchnieniem i radością, i zobowiązaniem do dalszej - już na wyraźne życzenie nastolatka - twórczości również (być może, miejmy nadzieję) dla dorosłych.

Gość najpierw w dowcipny sposób opowiadał o sobie, przykuwając tym samym uwagę dzieci i wzbudzając salwy śmiechu. Powiedział, że chętniej pisze dla młodszej młodzieży szkolnej niż dla przedszkolaków, bo może już liczyć na zrozumienie niuansów słownych i dojrzalsze poczucie humoru.

Drugą część pobytu pana Kasdepke w naszej bibliotece wypełniły pytania ze strony dzieci - tak zadecydował Autor, wprowadzając widownię w role dziennikarzy zadających dowolne pytania na które odpowiadał z pomocą napisanych przez siebie książek. Dobry sposób na prezentację twórczości i zachętę do jej czytania.

Cóż dodać - bardzo miłe - jak zwykle z tym pisarzem, laureatem wielu prestiżowych nagród - spotkanie. Nigdy dość. W przyszłym roku prawdopodobnie nie uda nam się spotkać, gdyż syn autora "Kacperiady" i wielu, wielu innych mądrych książek dla młodszej młodzieży, zdaje maturę i w tym ważnym momencie taty przy nim zabraknąć nie może.

Agata Kosiak