Marcin Wicha laureatem Nagrody Nike 2018

Zwycięzcą tegorocznej 22. edycji Nagrody Nike został Marcin Wicha – jury konkursu uznało jego esej ,,Rzeczy, których nie wyrzuciłem" za najlepszą książkę minionego roku. Wyróżnienie zostało wręczone podczas finałowej gali w niedzielę, 7 października w Warszawie. Marcin Wicha został też laureatem Nike Czytelników „Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl.

Jury Nagrody Nike doceniło w tym roku książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, wydaną przez wydawnictwo Karakter w Krakowie. To opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Ale tylko pozornie – Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie. Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza". 

Pozostałymi książkami finalistkami 22. edycji Nagrody Nike były: Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Stance” Jerzego Kronholda, „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej i „Mikrotyki” Pawła Sołtysa

Dodatkową nagrodę przyznała też „Gazeta Wyborcza" – o wyborze jej laureata zdecydowały głosy osób, które w listach i e-mailach do redakcji wskazały swoich faworytów z grona siódemki tegorocznych finalistów Nike. Laureatem Nike Czytelników został także Marcin Wicha za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. 

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku już od ponad 20 lat. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. 


561229
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
8
616
7990