Dziewięć książek, dziewięć recenzji...

Eliasz Gramont, bibliotekarz w wypożyczalni multimedialnej (Biblioteka Główna w Nowej Soli):

* ,,Himalaistki" Mariusza Sepioły

To zbiór ciekawych i ważnych faktów z życia wspinających się kobiet i z pewnością nie wyczerpuje tematu. Mamy tu sylwetki sławnych kobiet z dawnych lat, również Wandy Rutkiewicz, ale i przyćmione jej cieniem koleżanki. Wśród nich jest np. Anna Okopińska, która również miała swoje rekordy czy nieco zapomniana Dobrosława Miodowicz-Wolf, zmarła na K2. Z czasów najnowszych możemy poczytać o Agnieszce Bieleckiej - starszej siostrze znanego dziś wspinacza Adama Bieleckiego czy o Kindze Baranowskiej, która przebiła Wandę Rutkiewicz w ilości zdobytych ośmiotysięczników; zdobyła m.in. Kanczendzondze, na której zaginęła Wanda.

* ,,Problem trzech ciał" Cixin Liu

Lubię gdy w takim gatunku jak science-fiction więcej jest science niż fiction. Kiedy nie ma latających smoków strzelających laserami, a mariaż sztuki wyobraźni i techno-przestrogi wprawiają w osłupienie. Tak zachwycił mnie pomysłami chiński pisarz Cixin Liu. Wymyślił niespodziewaną w skutkach próbę nawiązania kontaktu z obcą cywilizacją, która żyje na krawędzi, na planecie targaną żywiołami trzech gwiazd. Ludzkość nie jednoczy się w obliczu wyzwania, a dzieli. Filmowy rozmach, ciekawe wynalazki, portret społeczeństwa Chin na przestrzeni kilku dekad, a potem wieków, w końcu wyraziste postacie (trzeba się tylko przyzwyczaić do imion). Czytając nasuwa się pytanie: czy to wszystko nie mogłoby zdarzyć się naprawdę? "Problem trzech ciał" to pierwsza część trylogii, którą połkniecie w całości (trzecia część wyjdzie w Polsce na wiosnę) i piękne nawiązanie do klasyków gatunku. Książka dostępna w naszej Bibliotece również jako audiobook.

* ,,Biała gorączka" Iana Fraisera 'Lemmy' Kilmistera

Ta książka nie jest tylko dla fanów Motorhead. Wystarczy lubić rockowe i odjazdowe klimaty i mieć otwartą głowę. Lemmy bowiem bawi i szokuje i nie sili się na głębsze refleksje, bo nie o to tutaj chodzi. Jeśli szukacie uosobienia hasła "sex, drugs and rock'n'roll" to autor hitu "Ace of spades" jest tego uosobieniem - Lemmy pędzi z anegdotami z życia jak lokomotywa, jak muzyka którą kochał grać, bez cenzury. W dzieciństwie bawił się dynamitem, a na starość kupił sobie czołg. Kiedy zakładał pierwszy zespół napisał w prasie: "Mamy zamiar być najbardziej plugawym zespołem rockandrollowym na świecie. Gdybyśmy zamieszkali w sąsiedztwie, trawnik by Wam usechł". Z "Białej gorączki" dowiecie się również dlaczego to The Beatles, a nie Rolling Stones był najlepszym zespołem.

 

Jagoda Stojecka, bibliotekarka w Bibliotece Dziecięcej Bibluś w Nowej Soli:

Ostatnio na rynku księgarskim ukazało się sporo książek o drzewach. Okazuje się, że w lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Dlatego chciałabym najmłodszym czytelnikom polecić trzy książki właśnie o drzewach.

*Puzzle ,,Drzewo” Katarzyny Bajerowicz są przepięknie ilustrowane, które bawią i uczą już od najmłodszych lat.

* Książkę 3D ,,W lesie” Anouck Boisrobert, Louis Rigaud już od pierwszej kartki zachwyca swoją ciekawą grafiką, a wyrastające z niej drzewa tworzą piękny zielony las. Pewnego dnia w lesie pojawiła się wielka metalowa piła, która zaburzyła ciszę i … Co dalej się wydarzyło, dowiesz się wszystkiego jak przyjdziesz do nas i wypożyczysz tę książkę.

* W książce „Ale drzewa!” Zuzanny Malinowskiej odpowiemy sobie na wiele pytań. Np. jak działa drzewo, czy drzewo mieści się w nasionku i jak wygląda życie pod ziemią? Pytań jest wiele, ale mogę zapewnić, że otrzymasz wiele wyczerpujących odpowiedzi. Ciekawostką jest to, że książka ta została wydrukowana na specjalnym papierze z odzysku w myśl zasady: troszczmy się o drzewa, a one odwdzięczą się nam zdrowym powietrzem.

 

Cezary Siciński, bibliotekarz w czytelni (Biblioteka Główna w Nowej Soli):

* „A co ja mam z tym wspólnego?” Sachy Batthyany

To inteligentny reportaż, w którym czytelnik znajdzie wszystko, co powinno się znaleźć w dobrej powieści sensacyjnej – brutalne morderstwo, skrywany przez lata sekret i mozolne i drobiazgowe dochodzenie do bolesnej prawdy. Dla mnie ta książka jest jednak przede wszystkim o tym, w jakim stopniu dziedziczymy winy swoich rodziców i bliskich.

Pod koniec marca 1945 r. hrabina Margit Thyssen-Batthyany urządza w pałacu w Rechnitz w Austrii przyjęcie pożegnalne dla miejscowego kierownictwa NSDAP, SS i Gestapo. W jego trakcie w środku nocy niektórzy goście wychodzą z pałacu, by rozstrzelać żydowskich robotników, przetrzymywanych w pobliżu. Ponad półwieku później informacja o tamtej zbrodni dociera do kuzyna hrabiny, młodego szwajcarskiego dziennikarza węgierskiego pochodzenia, Sachy Batthyany’ego, który  analizuje nazistowskie zbrodnie swoich przodków, zadając jednocześnie pytanie o własne poczucie odpowiedzialności za tamte wydarzenia. Prawda odmienia jego spojrzenie na swoją rodzinę, relacje z ojcem, a także na samego siebie.

Książka ta znalazła wśród pięciu tytułów kandydujących w tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

* ,,Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki" Colsona Whiteheada

Przed lekturą tej powieści w jednej z polskich gazet przeczytałem taką oto opinię: ,,Ten naród nie powinien istnieć, jeżeli istnieje sprawiedliwość na tym świecie, jest bowiem zbudowany na mordzie, kradzieży i okrucieństwie". Te jedno ostre zdanie sprawiło, że natychmiast sięgnąłem po książkę Whiteheada (na Zachodzie już nagrodzonej Pulitzerem i National Book Award) i się nie zawiodłem. ,,Kolej podziemna" to niezwykle ambitna powieść o ważkiej tematyce, z wartką akcją, którą się czyta jak dobry thriller. To jedna z tych, przez która zarywa się noc. Napisana w poetyce baśni, momentami z przepięknym przesłaniem o wolności i sile ducha, to również niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi – wielka uczta dla każdego czytelnika. A skąd tytuł? ,,Kolej podziemna” to przenośnie opisywany szlak bezpiecznych kryjówek i kontaktów dla niewolników uciekających z amerykańskiego Południa na Północ, aż do Kanady. Prawda, że już ciekawe?!

* ,,Cienie" Wojciecha Chmielarza

O w Mortkę! - chciałoby się krzyknąć po przeczytaniu piątej i według mnie najlepszej powieści kryminalnej Chmielarza z komisarzem Kubą Mortką w roli głównej. Świetny kryminał, brawurowa akcja, pasjonująca intryga, od książki tej nie sposób się oderwać. Bo mamy tu wszystko: tajemnicze spotkania, szantaże, porwania, płatnych morderców, ukrywanie się w mieście, pokątny seks i strzelaniny w opuszczonych bunkrach. Akcja pędzi i nie słabnie ani na moment, motyw zbrodni stary jest jak świat, a jednak nieprzewidywalny. Wystarczy powiedzieć, że książka liczy 478 stron, a odpowiedź na pytanie ,,kto i dlaczego zabił" znajdziemy dopiero na przedostatniej. Brawo panie Chmielarz! Już nie mogę się doczekać szóstej historii z bystrym komisarzem Mortką!

Wszystkie trzy książki gorąco polecam!


561229
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
8
616
7990