,,To był dla mnie niezwykły wieczór” - napisał w liście do nas prof. Karol Zieliński po swoim spotkaniu z czytelnikami

W piątek 2 marca w Galerii pod Tekstem gościliśmy prof. Karola Zielińskiego, który zabrał nas na ,,intelektualna wycieczkę” do starożytnej Grecji i przez prawie dwie godziny opowiadał o kobietach w poezji i prozie życia. O pięknej Helenie z ,,Iliady”, o wiernej Penelopie z ,,Odysei”, o mądrej Safonie i jej wspaniałych pieśniach miłosnych, o zakochanej Ariadnie, córce Minosa, króla Krety czy o brankach, kobietach uprowadzanych siłą w celu zamążpójścia.

Według profesora kobiety w literaturze starożytnej przedstawiane były z reguły jako równie inteligentne i dojrzałe jak mężczyźni. Nieraz zdarzało się, że waleczność i dzielność kobiet pozytywnie zaskakiwała. Mitologia obfituje w przykłady takich właśnie kobiet. Jednak rzadko kobiety bywały głównymi bohaterkami opowieści mitycznych, zwykle pojawiały się jako żony, matki lub siostry czy kochanki głównych, męskich bohaterów, ale ich role są niemożliwe do pominięcia. Ludzkie kobiety są silne i dzielne, co dopiero mówić o boginiach - one nierzadko są potężniejsze i bardziej wytrwale w swoich działaniach, wiele z nich decydowało o losach największych z bohaterów.

Kilka dni po tym spotkaniu prof. Karol Zieliński przysłał na ręce pani dyrektor MBP Elżbiety Gonet sympatyczny list, z treścią którego chcielibyśmy się z naszymi Czytelnikami podzielić.

Szanowna Pani Dyrektor,

Chciałem Pani i całemu zespołowi Biblioteki gorąco podziękować. To był dla mnie niezwykły wieczór. Wszystko upłynęło w cudownej atmosferze. Dzisiaj obejrzałem sobie dokładnie plakat i zakładkę i zauważyłem, jak bardzo są dowcipne. Tak żywo reagującą publiczność bardzo rzadko się spotyka. Jeżeli tylko będziecie Państwo mieli ochotę mnie jeszcze posłuchać, przyjadę z pewnością. Filolog klasyczny zawsze jest obarczony swoistą misją gadania o antyku. Spotkanie to miało dla mnie ogromne znaczenie i pozostanie po nim niezatarte wspomnienie. Jeszcze raz chciałem też Pani pogratulować tego, jak wspaniałą bibliotekę Pani stworzyła i jak napełnia ją Pani życiem, czego dowodem byli ci wszyscy ludzie, którzy przyszli, oraz pełen energii i entuzjazmu zespół, który Panią wspiera.

Proszę więc o przekazanie moich podziękowań także dla wszystkich pracowników, którzy tak zaangażowali się w to spotkanie.

pozdrawiam serdecznie Karol Zieliński