01-07/31-08 – 2017. BIBLUŚ. Dwa miesiące wakacji z ciekawymi wtorkami, muzealnymi środami i sportowymi czwartkami

W tym roku wakacyjne zajęcia w Biblusiu podzieliliśmy na trzy bloki tematyczne: ,,Ciekawe wtorki”, ,,Muzealne środy” i ,,Sportowe czwartki”.

Dla „Ciekawych wtorków” inspiracją była seria książek „Ciekawe dlaczego...”.. Dzięki nim nasi najmłodsi czytelnicy zdobywali wiedzę w formie luźnych warsztatów, które rozpoczynały się prezentacją multimedialną, a kończyły pracami techniczno-plastycznymi. Odwiedzające nas we wtorki dzieci dowiedziały się więcej na temat zdrowej żywności, zmysłów ludzkich i zwierzęcych, kosmosu, czasu i zmienności pór roku, poznały sporo ciekawostek ze świata ptaków, poznały też tajemnice życia w morzach i oceanach.

W każdą środę uczestnicy „Wakacji w Biblusiu” odwiedzali nowosolskie Muzeum Miejskie, w którym uczestniczyli w spotkaniach przyrodniczo-historycznych. Już na pierwszych zajęciach „malowali oni martwą naturę” w plenerze, a na kolejnych sami wykonywali skamieniałości, oglądali „świat pod mikroskopem”, tworzyli „zabytkowy szkicownik”, rozpoznawali i kolorowali herby naszego miasta czy też budowali średniowieczną zbroję.

W czasie ,,Sportowych czwartków” podróżowaliśmy po świecie, żeby dowiedzieć się „w co się bawią dzieci na całym świecie?” (Hassasso Alekssandra, Pollastri Laura). Zabawę tę rozpoczęliśmy od najgorętszego kontynentu - Afryki, wtedy dzieci wykonały charakterystyczną dla tej części świata biżuterię, zagrały na bębnach bongo, a następnie bawiły się na świeżym powietrzu tak jak bawią się dzieci afrykańskie. Tydzień później sprawiliśmy sobie indiańskie pióropusze. Po co? Żeby wziąć udział w prawdziwych podchodach w Ogrodzie Sztuk, których celem było… odkrycie Ameryki. Dzieci bardzo szybko znalazły karton, w którym schowaliśmy się symbole Ameryki. Ich zadaniem było przyporządkować odpowiednio element do Ameryki Północnej lub Południowej. Europa to bardzo bogaty kulturowo kontynent, więc wybrałyśmy trzy państwa - Hiszpanię, Francję i Wielką Brytanię. To kulturę i najciekawszą architekturę tych krajów przybliżyliśmy naszym słuchaczom. Przy wyborze tych państw kierowaliśmy się oczywiście pochodzeniem naszych ulubionych autorów. Tego dnia szczególnie dokuczał nam upał, więc wpadliśmy wspólnie na pomysł, żeby wykonać piękne, kolorowe hiszpańskie wachlarze. I wiecie, że pomogły. No i ta satysfakcja, że samemu zrobiło się coś ładnego i pożytecznego.

Monika Piotr