02-06-2017. BIBLUŚ. Wyjątkowe spotkanie dla miłośników podróży i poszukiwaczy przygód. Łukasz Wierzbicki zabrał nas do Afryki, Chin, wielkiego imperium mongolskiego.

2 czerwca w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Łukasza Wierzbickiego, autora książek dla dzieci. Motywem przewodnim tego spotkania była oczywiście twórczość autora ze szczególnym uwzględnieniem jego czterech książek; „Afryka Kazika”, „Dziadek i Niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz „Machiną przez Chiny”. Wszystkie je łączy fakt, iż są prawdziwymi historiami, które autor przedstawił w przystępnej formie dla współczesnego młodego czytelnika.

I tak na przykład w „Afryce Kazika” pokazał prawdziwa historię Kazimierza Nowaka, który samotnie przebył kontynent afrykański, pokonał ok. 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem i pociągiem.

W „Dziadku i Niedźwiadku” opisał losy Wojtka, zasłużonego dla armii Andersa, a żeby było ciekawiej, Wojtek był… niedźwiedziem!

„Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” to znów relacja z historycznej podróży Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka do Imperium Mongolskiego.

Zaś „Machiną przez Chiny” to opowieść prawdziwa z podróży poślubnej Haliny Korolec-Bujakowskiej i Stanisława Bujakowskiego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ot zwykła podróż, ale młode małżeństwo wyruszyło motocyklem z Druskiennik przez kraje Europy, potem Turcję, Syrię, Irak, Persję, Indie, Birmę, Indochiny do Szanghaju w Chinach.

Łukasz Wierzbicki sprawił nam wielką przyjemność, nie tylko swoimi książkami, ale również formą spotkania, było to naprawdę fantastyczne przeżycie, połączenie wykładu (z którego mogliśmy się dowiedzieć, jak zaczęła się pasja naszego gościa), prezentacji multimedialnej (m.in. mogliśmy zobaczyć, jak wyglądał pan Łukasz w dzieciństwie), kabaretu (było duuuużo śmiechu) i inscenizacji historycznej z efektami specjalnymi. Dzieci uczestniczące w spotkaniu mogły na chwilę zamienić się w Kazimierza Nowaka czy Halinę Korolec-Bujak i wziąć czynny udział w spotkaniu. Nadmienić należy iż uczestnicy spotkania przebrani byli za podróżników i przywitali naszego gościa specjalnie na tę okazję wymyślonymi okrzykami poszukiwaczy przygód.

Łukasz Wierzbicki to niezwykle ciepła, miła i ciekawa osoba, spotkanie z nim było inspirującą przygodą. Mamy nadzieję, że dane nam będzie jeszcze wiele razy gościć tego znakomitego autora książek dla dzieci.

 Monika Piotr


590776
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
2
2018
14934