02-06-2017. CZYTELNIA REGIONALNA. To spotkanie pokazało, że Andrzej Kruszewicz jest mistrzem opowiadania gawęd o ptakach. Kto nie był w piątek czytelni regionalnej, niech żałuje!

Powiem szczerze, mogę godzinami słuchać ptasich gawęd Andrzeja Kruszewicza i zawsze będzie mi mało. Co tydzień, każdy piątek rozpoczynam od wysłuchania w radiowej ,,Trójce” opowieści pana doktora i po dziesięciu minutach czuję tylko jedno - ogromny niedosyt. ,,Jak to, to już koniec tej ptasiej ,,bajki”?!”

Podobnie było w piątek (2 czerwca) w czytelni regionalnej, kiedy to czytelnikom naszej biblioteki przez prawie dwie godziny dyrektor warszawskiego zoo opowiadał o tajemnicach skrzydlatych. Do tego z wielkim wdziękiem i dowcipem odpowiadał na wiele pytań, które padały z sali. Tak więc m.in. dowiedzieliśmy się, jak odróżnić samicę od samca wśród żurawi. Po co ptakom puder? Jak to się dzieje, że sowy mają tak idealny słuch? Czy prawdą jest, że na początku ubiegłego stulecia moda na pióra czapli w damskich kapeluszach spowodowała, że gatunek ten był bliski wymarciu? Dlaczego skrzydlate mogą siedzieć na linii wysokiego napięcia i prąd je nie ,,kopie”? Czy kolor ptasich piór ma jakieś znaczenie? Dlaczego gawron w oczach swoich ptasich przyjaciół mieni się wszystkimi kolorami tęczy?

Ciekawą częścią piątkowego spotkania był fragment wykładu, który dotyczył niebezpieczeństw ze strony człowieka, które czyhają na naszych skrzydlatych przyjaciół. Usłyszeliśmy też wiele praktycznych porad poświęconych obserwacji, fotografowaniu, dokarmianiu ptaków i lokowania budek lęgowych. Te wszystkie informacje pokazują przede wszystkim jedno: że ptaki są nie tylko elementem krajobrazu, lecz także odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu wielu ekosystemów.

Spotkanie w nowosolskiej czytelni A. Kruszewicz wykorzystał też, żeby zachęcić nas – szczególnie miłośników przyrodniczych książek – do lektury ,,Sekretów ptaków” Tima Birkhead’a, o której sam kiedyś napisał, że jest pod ogromnym wrażeniem tej pozycji. ,,Tim Birkhead przedstawia zagadnienia naukowe ze swadą i polotem. I tak właśnie powinno być. Otrzymujemy ogromną dawkę fascynujących informacji podanych w łatwo przyswajalnej formie. Jestem pewien, że wielu czytelników doceni wyjątkowość tej książki”.

W piątek dr A. Kruszewicz pokazał się nam jako wyjątkowa osoba, która żyje wśród ptaków od wczesnego dzieciństwa. Hoduje je, leczy, wypuszcza na wolność, podpatruje i podróżuje za nimi po całym świecie. Napisał o nich kilkaset artykułów, kilkanaście książek. Ptaki towarzyszą mu w codziennym życiu, otaczają go w domu i w pracy, w ogrodzie i na urlopie. Pomaga im w ,,Azylu dla Ptaków”, stworzonym w tym celu w warszawskim ogrodzie zoologicznym, gdzie rocznie przyjmuje ich ponad 6 tysięcy.

Twórca ,,Azylu" często podkreśla, że jest szczęśliwym człowiekiem, bo tak naprawdę przez całe dorosłe życie nigdy nie pracował, tylko oddawał się swojej ukochanej pasji – ornitologii. I tej pasji, tego zaangażowania w promocję ptasiej tematyki, można A. Kruszewiczowi tylko pozazdrościć.

Panie doktorze! Jeszcze raz bardzo dziękujemy za piękny i niezapomniany ptasi wieczór.

Cezary Siciński

 


590774
W tym tygodniu
W tym miesiącu
2016
14932