8-13.05-2017. BIBLUŚ. Szast prast i po Tygodniu Bibliotek. Sami zobaczcie, ile fajnych spotkań się wydarzyło. Do zobaczenia za rok!

Dziś kończy się Tydzień Bibliotekogólnopolska akcja, której celem jest promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Przypomnijmy, jest ona organizowana od 2004 r. i w tym roku odbywała się ona pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!”.

To był bardzo pracowity i twórczy tydzień w Biblusiu.

* W poniedziałek (8 maja) uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. ,,Czytaj książki z biblioteki, wiedzę będziesz miał na wieki”. Poznali oni historię książki wędrując od epoki książki rękopiśmiennej przez drukowaną do epoki książki elektronicznej. Książkowe ciekawostki przygotowaliśmy w formie prezentacji multimedialnej. Oczywiście najwięcej zachwytu wśród oglądających wzbudziła najdroższa książka na świecie pt. „Ptaki Ameryki” .

* Dzień później w Biblusiu gościł teatrzyk „Horrorki” ze Szkoły Podstawowej nr 8. Uczniowie 1a pokazali przedstawienie muzyczne przygotowane na podstawie „Rzepki” Juliana Tuwima. Opiekę nad grą aktorską objęła pani Barbara Stempkowska, a nad oprawą muzyczną czuwała pani Magdalena Rozynek-Siringel. Na spektakl ten tłumnie stawili się rodzice małych aktorów oraz „Biedronki” z Przedszkola nr 11 i przedszkolaki „Mali Odkrywcy”.

* W środę w ramach akcji ,,Bajka wyjdzie Ci na zdrowie” Jagoda Stojecka i Monika Piotr, bibliotekarki z naszej dziecięcej wypożyczalni Bibluś, odwiedziły najmłodszych pacjentów nowosolskiego szpitala.Przytargały z sobą dwie wielkie walizki z książkami, z których wybrały jedną, tę pt. ,,Siedmiu wspaniałych” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i na głos przy akompaniamencie muzyki gitarowej przeczytały krótką bajkę o trzech świnkach – akwizytorkach. Mamy nadzieję, że choć przez chwilę wprowadziliśmy małych pacjentów w inny ciekawszy i zaczarowany świat, przekonaliśmy ich, że książka to znakomite lekarstwo na pokonanie choroby, a czytanie jej z pewnością może wyjść im tylko na zdrowie.

* Czwartek to był znów dzień, w którym „Z bajką mile spędzaliśmy chwile”, a właściwie spędziłyśmy je w towarzystwie przedszkolaków z nowosolskiej ,,jedenastki" i bajką pt. ,,Jestem najsilniejszy” autorstwa Mario Ramosa.

Dzieci wysłuchały bajkowego tekstu w formie teatrzyku Kamishibai (poręczny teatrzyk składany w formie walizki-kamishibai można prezentować w rozmaitych miejscach, w których gromadzą się dzieci.) Główny bohater tej bajki - wilk, szybko przekonuje się, że łatwo być najsilniejszym wśród słabych i bezbronnych. W obliczu wielkiego stwora całkowicie traci jednak animusz, a gdy okazuje się, że ten stwór jest na dodatek mamą i dla swojego dziecka zrobi wszystko..., hm cóż to zmienia usposobienie wilka. Dzieci opowiadały o swoich mamach, a z racji zbliżającego się święta 26 maja, wykonały piękne portrety mam.

* W piątkowe popołudnie panie bibliotekarki ubrały sukienki uszyte z... makulatury. Wzbudziło to powszechne zainteresowanie nie tylko wśród dzieci. Strój był nieprzypadkowy, został przygotowane specjalnie nauroczyste rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego „Zabawa z książką”, w którym udział wzięli czytelnicy Biblusia. Zabawa polegała na zbieraniu naklejek, które były potwierdzeniem każdej wizyty w naszej bibliotece.Do końca kwietnia wpłynęło w sumie 20 zeszytów z kolorowymi obrazkami. Pierwsze miejsce zajęła jedna z najmłodszych czytelniczek Biblusia - Michalina Bar- Pietsch, drugie Tosława Patelka, a trzecie Wiktor Domagała. Spotkanie to połączyliśmy z trwającymi właśnie obchodami 70. urodzin naszej książnicy, byłto więc świetna okazja, żeby najaktywniejszym młodym czytelnikom wręczyć Złote Karty biblioteczne. Elżbieta Gonet, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, wręczyła je dziesięciu największym ,,pożeraczom książek". I tak szczęśliwymi posiadaczami Kart stali się już wcześniej wymienieni Michalina, Tosia i Wiktor oraz Szymon Graczyk, Zuzanna Mordzak, Szymon Nowakowski, AdamPiotr, Karol Skoczylas, DanielWiecha, Emilia Wykocka. Na koniec wszyscy zgromadzeni obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów klas szóstychze Szkoły Podstawowej nr 8 pod kierunkiem pani Darii Stachowicz. Tytuł tego przedstawienia brzmiał: „A kim tak naprawdę jestem?”, a było to filozoficzne połączenie historii „Alicji w krainie czarów”, „Praktycznego Pana” i „Sekretnego życia Krasnali w Wielkich Kapeluszach”.

Piękny słoneczny weekend można było również spędzić w Biblusiu, ale w jakim towarzystwie! Pana Arkadiusza Niemirskiego, kontynuatora serii „Pan Samochodzik”, autora powieści m.in. „Testament bibliofila”, „Pojedynek detektywów”, „Prowokator”. Pisarz przygotował superciekawą prezentację multimedialną, odpowiadał na pytania dzieci i robił wszystko, żeby zarazić najmłodszych ciekawością otaczającego ich świata. Spotkanie trwało dwie godziny, które minęły „w mgnieniu oka”, co jest chyba najlepszym dowodem na to, że było ono wyjątkowo interesujące.

Od poniedziałku do piątku zawsze o godz. 17.00 można było też wysłuchać bajek czytanych na głos przez naszych dorosłych czytelników. Hasło tej akcji brzmiało: „Babcine bajeczki ze starej walizeczki”, a udział w niej wzięły panie: Janina Bąk, Alicja Dąbrowska, Joanna Zydorowicz i Alicja Nowaczyk. Bardzo im wszystkim serdecznie dziękujemy.

W tym pracowitym i niezwykle ciekawym Tygodniu nie zapomnieliśmy o „Czytaniu na dywanie”, które tym razem odbyło się w Przedszkolu nr 2 w Nowej Soli.

Tak w wielkim skrócie wyglądał tegoroczny Tydzień Bibliotek w Biblusiu. Szast prast i po Tygodniu. Dziś łapiemy głęboki oddech i już myślimy o kolejnych spotkaniach z naszymi małymi czytelnikami. Do zobaczenia! Czekamy na Was w Biblusiu!

Monika Piotr