• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy cztery kawiarenki: * kawiarenka rosyjska, którą prowadzi Halina Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

* 9 lipca (wtorek)
Pierwszy dzień wakacji w Biblusiu przebiegał pod znakiem… Wiecznego Miasta. Młodzi czytelnicy wzięli udział w wyprawie dookoła świata i poznali fragmenty książki Miroslava Saska pt. ,,Oto jest Rzym”. Okazuje się, że jest to „miasto wieńców laurowych i fontann tryskających w jasnobłękitne niebo” z niezliczoną ilością pięknych budowli, pomników i placów, gdzie tysiące młodych ludzi z całego świata studiuje teologię”. Potem przyszła ,,pora, żeby coś zmalować”. Tak nazywa się druga część zajęć, kiedy każdy z uczestników biblusiowych wakacji może popisać się swoimi artystycznymi talentami. Zgodnie z tematem malowano więc rzymskie Koloseum. Efekt tej pracy można zobaczyć osobiście w Ogrodzie Sztuk, gdzie od dziś uruchomiono Letnią Galerię Biblusia. ,,Hitem” tego dnia była jednak zabawa w przebieranie jednego z kolegów w starożytne rzymskie szaty. Czy się udała? Sami oceńcie i zobaczcie na zdjęciach w naszej galerii?

 

* 10 lipca (środa)
W lipcowe i sierpniowe środy zajęcia odbywają się w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Pierwsze spotkanie tego lata przebiegało pod hasłem „Malujemy naturę”, które poprowadził dr Roman Dąbrowski. Dzięki niemu poznaliśmy tajemnice nadodrzańskiej flory i fauny. Jest ona piękna, bogata, różnorodna. Zapamiętamy ten dzień jako niezwykle ciekawą lekcję o najbliższej nam przyrodzie.
11 lipca (czwartek)
Trzeci dzień wakacji w Biblusiu przebiegał pod hasłem: „W co się bawią dzieci na całym świecie?”, a konkretnie w Europie. Dzięki temu nauczyliśmy się kilku nowych zabaw, m.in. włoskiej, której nazwa brzmi ruba bardiera, czyli kradzież flagi i czeskiej w konia i dżokeja. Wspólnie zastanawialiśmy się też, co robili najwięksi pisarze literatury dziecięcej i młodzieżowej, kiedy byli małymi dziećmi. Padały tu nazwiska przeróżne, m.in. Jana Brzechwy, braci Grimm, Hansa Christiana Andersena czy J.K. Rowling. Na koniec, w ramach zajęć plastycznych, każdy z uczestników wykonał własnoręcznie podstawkę z herbem Warszawy – Syrenką. 

16 lipca (wtorek)

Tym razem podczas drugich wtorkowych zajęć dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat życia pszczół i ich ochrony. Na początku uczestnicy Wakacji w Biblusiu wysłuchali baśni „Królowa pszczół” autorstwa Hanny Warchałowskiej, a potem obejrzeli krótki edukacyjny film na temat życia tych niezwykle pożytecznych owadów. Później każdy miał okazję zapoznać się z książkami na temat pszczół i produkcji miodu. Po tej lekturze wspólnymi siłami próbowaliśmy rozwiązać krzyżówkę. W drugiej części zajęć każdy uczestnik własnoręcznie wykonał doniczkową ozdobę z papierową, oczywiście każda z nich musiała być ozdobiona elementem graficznym związanym z pszczołą lub motylem.

17 lipca (środa)

W tym miesiącu była to nasza druga wizyta w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Tym razem dr Roman Dąbrowski odkrywał przed nami tajemnice skamieniałości, czym są, jak je rozpoznać, co one mówią o przeszłości. Potem w ramach zajęć plastycznych każdy z uczestników spotkania miał okazję własnoręcznie wykonać ich repliki. Zabawa była super, a efekty sami zobaczcie…

 

18 lipca (czwartek)

Szósty dzień wakacyjnych zajęć w Bibliotece dla Dzieci przebiegał pod hasłem ,,Dbajmy o naszą planetę”. Dlatego zadawaliśmy sobie pytanie, co zrobić, żeby powietrze wokół nas była czyściejszej i jak zapobiegać jego zanieczyszczeniom. Cennym źródłem informacji na ten temat była książka „Uff! Jak dbać o powietrze?”, której autorami są Nuria i Empar Jimenez. Następnie uczestnicy zajęć bawili się i poznawali prawa fizyki eksperymentując balonami i gorącym powietrzem. Dopełnieniem tego dnia była zajęcia plastyczne, podczas których wykonywaliśmy wiszące papierowe ozdoby przedstawiające kolorowe motyle.

 

23 lipca (wtorek)
Siódmy dzień wakacyjnych zajęć w Biblusiu przebiegał pod znakiem ciekawostek o Nowym Jorku. Superciekawym źródłem była tu książka Miroslava Saska „Oto jest Nowy Jork”. Była to też okazja, żeby zobaczyć... żywą Statuę Wolności. Zamieniła się w nią jedna z uczestniczek zajęć. W części drugiej plastycznej pod hasłem „Pora coś zmalować” czytelnicy Biblioteki dla Dzieci tworzyli prace przedstawiające Statuę Wolności oraz Manhattan nocą.

24 lipca (środa)
Środa to dzień, kiedy zajęcia odbywają się w Muzeum Miejskim. Tym razem dr Dąbrowski zdradzał tajemnice roślin. A potem każdy z nas mógł sprawdzić wiedzę na ich temat. Podczas edukacyjnej gry – zgadywanki trzeba się było wykazać znajomością kwiatów, liści, korzeni. W drugiej części zajęć każdy uczestnik własnoręcznie tworzył zielnik. Dla wielu była to pierwsza taka zabawa.

25 lipca (czwartek)
Tego dnia wybraliśmy się w daleką podróż do Afryki. Najpierw dowiedzieliśmy się, z czego słynie ten gorący kontynent oraz z jakimi problemami boryka się tamtejsza ludność. Później była okazja, żeby każdy z nas mógł nauczyć się rysować słonia i żółwia. Okazuje się, że to nic trudnego. Dzięki instrukcji ,,krok po kroku” świetnie nam to wychodziło. Potem znaleźliśmy czas na kalambury oraz afrykańskie zabawy ruchowe zaczerpnięte z książki „W co bawią się dzieci na całym świecie?”.

30 lipca (wtorek)
Dzisiejsza podróż po literaturze zaczęła się od opowieści pokoleń. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały baśni „Królewna żabka”, a potem każdy z uczestników zgodnie z treścią książki samodzielnie wykonywał prace plastyczne. W drugiej części zajęć przyszedł czas na wyzwolenie naszej kreatywności, stąd zaproszono nas do zabawy polegającej na tworzeniu wspaniałych wazonów.

31 lipca (środa)
Dzięki gościnności Miejskiego Muzeum ten dzień przebiegał pod hasłem ,,Malujemy panoramę Nowej Soli”. Każdy z nas mógł na rozwieszonej folii namalować swój ulubiony i charakterystyczny dla miasta obiekt. Pomysłów było wiele, ale dla nas bibliotekarzy ta zabawa była szczególnie miła. Okazuje się, że gmach Biblioteki Głównej jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem dla młodych nowosolan. Brawo!

1 sierpnia (czwartek)
To był kolejny dzień zajęć z cyklu ,,Dbamy o naszą planetę”. Tym razem zajęliśmy się gorącym tematem – wodą, jej brakiem i potrzebą oszczędzania. Pomogła nam w tym książka pt. ,,Plusk! Jak oszczędzać wodę” oraz prezentacja „Woda niejedno ma oblicze”. Próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. M.in. czym jest woda? Ile jej jest w ludzkim ciele?, jak szkodzimy wodzie? , czym jest susza? Wspólnie wymieniliśmy dziesięć sposobów na oszczędzanie wody.
W drugiej części zajęć przyszedł czas na wodne eksperymenty, czyli kolorową tęczę, wodną gwiazdę czy papierowe statki. Robiliśmy też fajne rzeczy z niefajnych śmieci oraz bawiliśmy się w kolorowe pająki.

6 sierpnia (wtorek)
Tym razem nasza wakacyjna wyprawa dookoła świata zatrzymała się we Francji, a dokładnie w stolicy tego pięknego kraju – Paryżu. Pomogła nam w tym książką „Oto jest Paryż” (M. Sasek). W ramach zajęć plastycznych każdy z nas namalował ,,swoją” Wieżę Eiffla, Efekt naszej pracy można teraz podziwiać w galerii w Ogrodzie Sztuk. Bawiliśmy się też w projektantów mody. W końcu Paryż to stolica światowego stylu. Tworzyliśmy własne papierowe czapki, krawaty, torebki. Efekt końcowy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Może któryś z wielkich dyktatorów mody tym się zainteresuje?

7 sierpnia (środa)
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w środę odwiedzamy Miejskie Muzeum. Półtorej godziny poświęciliśmy na ,,zabawy naszych dziadków”. Przypomnieliśmy sobie, jak kiedyś spędzali wolny czas nasze babcie i nasi dziadkowie. Kto dziś jeszcze pamięta takie ruchowe zabawy, jak gra w klasy, w gumę czy skakanie ze skakanką? Czasy się zmieniły, wolimy teraz ,,zabijać wolny czas” przed telewizorem, komórką lub laptopem… A szkoda!

8 sierpnia (czwartek)
Tego dnia Bibluś zamienił się w... indiańską wioskę. Była to okazja, żeby poznać prawdziwą historię Pocahontas, dowiedzieć się, jakie są zwyczaje i symbole Indian i zobaczyć książki na temat rdzennych mieszkańców obu Ameryk. W drugiej części wakacyjnych zajęć w Bibliotece dla Dzieci każdy z nas wykonał indiański pióropusz i naszyjnik, a potem na świeżym powietrzu w Ogrodzie Sztuk trochę się ,,poruszaliśmy”. Też po indiańsku, bo poznaliśmy nowe gry rodem z Ameryki Południowej.