Dziś o 18.00 zapraszamy na wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny. Tytuł jego brzmi: ,,WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM”

Z okazji Światowego Dnia Poezji w środę 21 marca o godz. 18.00 zapraszamy do naszej Biblioteki na wieczór poetycko-muzyczny, którego myślą przewodnią będą słowa: ,,Wolność kocham i rozumiem”. Pochodzą one ze znanej i kultowej już dziś piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni ,,Kocham wolność”, która powstała w 1990 r. Zaczyna się słowami ,,Tak niewiele żądam" i oddawała wówczas to, co czuli Polacy, którzy chcieli żyć w wolnym kraju, bez strachu i kontroli władz.

W części muzycznej usłyszymy kilkanaście polskich ,,wolnościowych” utworów (m.in. Jacka Kaczmarskiego, Maryli Rodowicz, Stanisława Soyki, Martyny Jakubowicz, Michała Bajora czy zespołu Raz Dwa Trzy) w interpretacji nowosolskich artystów: Dariusza Cetnera (instrumenty klawiszowe), Norberta Fleischera (gitara), Roberta Kajdanowicza, Agnieszki Tyszkiewicz, Agnieszki Pleszewskiej, Natalii Ostrowskiej, Krzysztofa Pleszewskiego i Leszka Czybylskiego (wszyscy śpiew). Natomiast w części poetyckiej posłuchamy wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Jacka Podsiadły czy Khalila Gibrana.

Spotkanie odbędzie się w Galerii pod Tekstem, poprowadzą je Agata Wojtkowiak i Eliasz Gramont.

Serdecznie zapraszamy!

O czym jest piosenka ,,Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni?

To kawałek opowiadający o tym, co dla lidera zespołu i autora słów - Bogdana Łyszkiewicza - było w życiu najważniejsze. Przedstawia on siebie jako człowieka, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest tylko mikroskopijną częścią wszechświata. Nie ma przez to żadnych roszczeń, nie próbuje zagarnąć dla siebie tyle, ile jest w stanie. Starczy, że będzie wolny, nieskrępowany żadnymi więzami, a będzie szczęśliwy.

Widzi, jak ogromny i bogaty jest świat, na którym przyszło nam żyć. Człowiek może przez lata gromadzić wiedzę, wpływy i pieniądze, by potem i tak umrzeć, nie odkrywając nawet czubka góry lodowej, jaką jest nasza rzeczywistość. Zamiast więc pędzić na złamanie karku przed siebie lepiej według autora jest cieszyć się tym, co mamy. Dobra materialne są czymś ulotnym – jednego dnia je posiadamy, by drugiego móc je stracić. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, więc nie ma sensu zbyt mocno przywiązywać się do tego, co uda nam się zdobyć.

Wokalista stwierdza, że jedyną rzeczą, która zostanie przy nim do samego końca jest właśnie to poczucie wolności, które tak sobie ceni. Nawet jeżeli miałby trafić na samo dno, samotny i biedny, dalej będzie mógł samemu decydować o sobie i to jest dla niego najpiękniejsze. Przed każdym z nas stoi ogrom możliwości i tylko od naszych własnych decyzji zależy to, jak potoczy się nasze życie. Będziemy przeżywać wzloty i upadki, więc tylko od tego, czego oczekujemy po świecie zależy, jak sobie z nimi poradzimy. Łyszkiewicz był gotów na każde zawirowania losu, bo to, co najważniejsze miał zawsze przy sobie.443228
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
28
386
3602