Znamy już 10 nominacji do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki przedstawiło nominacje do dziewiątej już edycji nagrody. Wśród nominowanych reportaży, które zostały opublikowane w ubiegłym roku, znalazły się 4 książki autorów z zagranicy i 6 twórców polskich.

Jury, pod przewodnictwem Piotra Mitznera – w składzie: Dorota Danielewicz, Magdalena Grochowska, Mariusz Kalinowski i Katarzyna Nowak, wyłoniło 10 najlepszych reportaży 2017 roku spośród 53 książek zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu. Łącznie do Nagrody zostało zgłoszonych 99 pozycji.

Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017 to (w porządku alfabetycznym według autorów):

1. Sacha Batthyany „A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945 roku. Dzieje mojej rodziny”;
2. Wolfgang Bauer „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki”;
3. Anna Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”;
4. Joanna Czeczott „Petersburg. Miasto snu”;
5. Olga Gitkiewicz „Nie hańbi”;
6. Arlie Russell Hochschild „Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy”;
7. Marcin Kącki „Poznań. Miasto grzechu”;
8. Marek Łuszczyna „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”;
9. Ben Rawlence „Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców”;
10. Iwona Szpala, Małgorzata Zubik „Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle”.

Pięć książek-finalistek zostanie ogłoszonych w kwietniu, a laureata lub laureatów nagrody poznamy w maju podczas Warszawskich Targów Książki. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Jury może także wyróżnić – nagrodą w kwocie 15 tysięcy złotych – autora najlepszego przekładu roku.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymał Rana Dasgupta za książkę ,,Delhi. Stolica ze złota i snu".443229
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
29
387
3603