RÓŻNE BARWY KULTURY. Przed nami cztery wyjątkowe spotkania autorskie – o kobietach w starożytnej Grecji, największych tyranach w historii świata, współczesnej polszczyźnie i literackich sporach o niepodległość

Historia, język ojczysty, literatura... Te trzy dziedziny będą dominowały podczas najbliższych czterech spotkań autorskich w bibliotece, na które mamy zaszczyt Państwa serdecznie zaprosić. W ten sposób chcemy uświetnić obchody dwóch okrągłych rocznic, które przypadają w tym roku – 100-lecia przyznania Polkom praw wyborczych i 100-letniej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

MARZEC. ,,Kobiety w poezji i w prozie życia - w antycznej Grecji"

2 marca (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii pod Tekstem na spotkanie z prof. Karolem Zielińskim. Opowie on o kobietach w poezji i w prozie życia - w antycznej Grecji. Temat spotkania nie jest przypadkowy. Rok 2018 jest Rokiem Praw Kobiet (100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych), stąd w marcowy wieczór chcielibyśmy porozmawiać z naszym gościem na temat poezji greckiej i sytuacji kobiet w starożytnej Grecji oraz o różnicach między obrazem kobiet w literaturze, a faktyczną ich sytuacją.

• Prof. Karol Zieliński jest filologiem klasycznym, hellenistą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych. Autorem książek: ,,Słońce w rozpaczy. Liryka miłosna Safony w aspekcie oralności" oraz ,,Iliady i jej tradycji epickiej. Studium z zakresu greckiej tradycji oralnej".

KWIECIEŃ. ,,Bogowie u władzy”, czyli książka o glinianych bogach, których ludzkość przez wieki lepiła na własną zgubę

12 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 w Galerii pod Tekstem Monika Milewska opowie o swojej książce ,,Bogowie u władzy". Składa się na nią dziesięć esejów o tyranach siejących dziki strach i doznających bezgranicznego uwielbienia. Spłodzonego przez węża Aleksandra Wielkiego, Juliusza Cezara z ogonem komety, przebranego w strój Wenery Kaligulę, Świętego Napoleona, Lenina większego „niż owa góra świetlista, za którą znaleziono diabła”, Mussoliniego-Herkulesa wzrokiem powstrzymującego erupcję Etny, mesjańskiego Hitlera, błogosławiącego Stalina, Ceauşescu z kłami wampira i rozpromienionego jak słońce Kim Dzong Ila.

Jest to więc książka o glinianych bogach, których ludzkość przez wieki lepiła na własną zgubę. Równocześnie o odwiecznym dążeniu człowieka do boskości i o – jakże często niebezpiecznych – związkach między władzą a sacrum.

• Monika Milewska jest doktorem historii, eseistką, poetką, dramatopisarką, adiunktem w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatką licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa teatry” w Sopocie za tekst słuchowiska ,,Podróż na Księżyc”. Otrzymała też nominację do Nagrody Literackiej Nike za eseistyczną książkę ,,Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne". Oprócz ,,Bogów u władzy" jest też autorką powieści architektonicznej ,,Latawiec z betonu".

MAJ. ,,Dokąd zmierzasz współczesna polszczyzno?”

7 maja (poniedziałek) o godz. 18.00, też w Galerii pod Tekstem,wysłuchamy wykładu wyjątkowego gościa - prof. Andrzeja Markowskiego. Ten znany i lubiany popularyzator wiedzy o języku polskim i propagator kultury języka spróbuje odpowiedzieć na pytanie: ,,Dokąd zmierzasz współczesna polszczyzno?”. Pytanie jest ważne i na czasie, szczególnie dziś, w dobie globalizacji, kiedy to do naszego języka polskiego przenika zbyt dużo zapożyczeń i wulgaryzmów. Przy okazji dowiemy się, jakie błędy językowe popełniamy najczęściej, co robić aby ich nie było i jaki wpływ na naszą polszczyznę mają media - telewizja, radio, internet...

• Prof. Andrzej Markowski jest językoznawcą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - dyrektorem Instytutu Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW, przewodniczącym Rady Języka Polskiego, członkiem Komisji Kultury Języka, wiceprzewodniczącym Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Autorem licznych słowników, m.in. ,,Nowego słownika poprawnej polszczyzny”, i publikacji popularnonaukowych, takich jak ,,500 zagadek o języku polskim” czy ,,Język polski. Poradnik Profesora Andrzeja Markowskiego”. Jest też współtwórcą programu nauczania ,,Pamiętajcie o ogrodach…".

MAJ. ,,Literackie spory o niepodległość”

No i 10 maja (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii pod Tekstem na drugi ,,językoznawczy” wykład, tym razem będzie on poświęcony literackim sporom o niepodległość. Prof. Bogdan Trocha opowie na przykładzie wielkich dzieł literatury polskiej o tym, jak Polacy postrzegali problem niepodległości na przestrzeni epok i o wpływie tej literatury na nich.

Oba majowe spotkania nie są przypadkowe, chcemy żeby mocno i mądrze wpisały się w cykl obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i dyskusje o tę niepodległość, które toczyły się na kartach wielkiej literatury narodowej.

• Prof. Bogdan Trocha jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zakładzie Literatury Dawnej i Nauk Pomocniczych Filologii.