Na całym świecie sprzedano 500 milionów książek o Harrym Potterze!

Pierwsza książka z cyklu o młodym czarodzieju trafiła w ręce czytelników w 1997 r. Teraz, ponad dwadzieścia lat i kilka powieści z serii później angielski wydawca ogłosił, że czytelnicy na całym świecie zakupili już pół miliarda egzemplarzy książek o Harrym Potterze.

Ta liczba robi wrażenie. W wyliczeniach uwzględniono sprzedaż wszystkich siedmiu książek z serii (jako e-book i w wersji drukowanej), a także trzech tomów towarzyszących. Wydawnictwo Bloomsbury policzyło, że – statystycznie rzecz ujmując – jeden na piętnastu mieszkańców naszej planety posiada książkę o Harrym Potterze.

Nie jest to takie nieprawdopodobne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że książki zostały przetłumaczone na ponad 80 języków, w tym albański, azerbejdżański, hawajski i hebrajski. Najlepiej sprzedającym się tytułem pozostaje pierwsza część cyklu – ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny, ale to ostatnia – ,,Harry Potter i Insygnia Śmierci" – jest najszybciej sprzedającym się tytułem.

Wszystko wskazuje na to, że ten rekord wkrótce zostanie pobity, potteromania z upływem lat wcale nie słabnie. Uważamy, że Harry Potter wciąż ma moc, by na kartach książek przenieść nas do zupełnie nowego świata. Właśnie dlatego będziemy je wciąż czytać, przekazując je kolejnym pokoleniom – napisano na stronie Pottermore.com.

A tymczasem w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie do końca lutego trwa wystawa zorganizowana z okazji 20-lecia wydania pierwszego tytułu z serii. Bilety już, co prawda, zostały wyprzedane, ale jest też dobra informacja. Wydawnictwo Media Rodzina pracuje nad polskim wydaniem ,,Harry Potter. Podróż przez historię magii" – bogato ilustrowanej książki towarzyszącej londyńskiej wystawie.

Źródło: lubimyczytac.pl