Czternaście ciekawych książek o górach

Od kilku dni cała Polska, ale także reszta świata, żyje historią misji ratunkowej pod Nanga Parbat. Adam Bielecki, Denis Urubko, Pior Tomala i Jarosław Bator przerwali misję zdobycia zima K2, aby pospieszyć z pomocą Elizabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi pod Nanga Parbat. Prezentujemy czternaście książek o himalaizmie, które warto u nas przy tej okazji wypożyczyć i przeczytać.

Szczególnie polecamy:

* ,,Wszystko za Everest" – Jon Krakauer;

Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie. Jon Krakauer przeżył.

Książka „Wszystko za Everest” trafiła na listy bestsellerów, ale wywołała też wiele kontrowersji. Stała się także źródłem inspiracji dla filmowców. Sama tragedia zaś – mimo że wydarzyła się prawie dwadzieścia lat temu – wciąż budzi emocje. Problemy opisane przez Krakauera przybrały jeszcze na sile: w komercyjnych wyprawach na Everest bierze udział coraz więcej osób, nie bacząc na zagrożenia i skutki ludzkiej ekspansji w najwyższych górach świata.

OPINIA: ,,Wstrząsająca i niezwykła relacja z tragicznej wyprawy na najwyższy szczyt świata; tragicznej, bo zakończonej śmiercią kilku osób. Książka napisana w sposób mistrzowski- miałam wrażenie, że sama uczestniczę w tych wydarzeniach i przez kilka godzin nic nie było w stanie przywrócić mnie do rzeczywistości. 
(...) Nadal uważam, że himalaizmem zajmują się ludzie mający duży problem ze swoją psychiką, to przyznaję, że znacznie zwiększył się mój szacunek dla ich samozaparcia i zdolności do poświęcenia wszystkiego w imię swojej pasji..."

* ,,Wanda. opowieść o sile życia i śmierci, historia Wandy Rutkiewicz" - Anna Kamińska;

Biografia najsłynniejszej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy „na dole” zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę. Po olbrzymim sukcesie książki Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

OPINIA: ,,Jak łatwo jest negatywnie oceniać innych ludzi! Nie znałam Wandy osobiście, ale znali ją moi rodzice należący do środowiska wrocławskich wspinaczy z tamtych lat. I o Wandzie zwykle mówiło się źle - że zarozumiała, egoistyczna, niekoleżenska. Taką etykietkę, na podstawie zasłyszanych opinii przypięłam jej już jako dziewczynka. Dlatego bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę - bo przecież zawsze jest ta druga strona medalu i tutaj ją odkryłam. 
CYTAT Z KSIĄŻKI: "Znałam dwie Wandy. Pierwsza to ta, z żelaznym uporem, która sama sobie wszystko zorganizuje, taka Zosia Samosia, która nie chce niczyjej pomocy - i druga bezradna, która nic sobie nie załatwi. Jest skazana na czyjąś pomoc. Walczyły w niej takie dwie Wandy. Pragnęła domu i pragnęła gór."
I o tym dla mnie jest ta książka - o kobiecie, która dokonała wyboru, ale nie potrafiła go do końca zaakceptować. O kobiecie rozdartej, raz szczęśliwej, raz smutnej, a w tym wszystkim bardzo samotnej".

* ,,Spod zamarzniętych powiek" – Adam Bielecki;

Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat, z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije.

Ta książka to pierwsza pełna opowieść Adama Bieleckiego o jego osobnej drodze z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata. To także hołd dla bohaterów i twórców polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść Bielecki przede wszystkim opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością.

OPINIA: ,,Opowieść o życiu marzyciela, który dzięki pasji zapragnął wzorem swoich himalaistycznych idoli stanąć na szczytach ośmiotysięczników, czyta się z zapartym tchem. Adam Bielecki, miał w sobie coś, co pozwoliło mu się wybić ponad przeciętność- może to liberalne wychowanie, może miłość do książek, a może po prostu odwagę i dużo szczęścia. Z nikomu nieznanego chłopca w Tychach przeistoczył się w mocarza, który zdobył K2, Gaszerbrum I, Broad Peak i nieustannie się wspina na trudne technicznie góry i ściany. W tej chwili jest pewnie jednym z najlepszych himalaistów świata i przynajmniej na podstawie tej książki wydaje się, że pozostał normalnym człowiekiem, który ma właściwie ustawione priorytety".

* ,,Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" - Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski;

Ten portret legendarnego himalaisty to coś więcej niż rzecz o determinacji i górach. To zapierająca dech opowieść o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa.

„Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną” – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręki, spełniając swe marzenia?

Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty.

OPINIA: ,,Biografia Jerzego Kukuczki, wspaniale napisana, opatrzona wieloma zdjęciami, to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto tak jak ja zafascynowany jest himalaizmem. Autorzy skupili się nie tylko na postaci Kukuczki, równie szeroko opisują jego wyprawy na największe szczyty świata, co dla mnie było najważniejszą zaletą tej książki.

Jeśli zaś chodzi o jej głównego bohatera - to muszę przyznać, że nie zapałałam do niego sympatią... I to nie tylko ja, niejednokrotnie uważany był za człowieka egoistycznego, podejmującego nadmierne ryzyko, często kosztem innych ludzi. Wielu miało mu za złe, że wspina się nie zważając na stan osób, które mu towarzyszą. Na jego wyprawach zbyt często ginęli ludzie, czasem go o te śmierci obwiniano... Wypadki czy zaniedbanie, chęć zaliczenia szczytu bez względu na wszystko?...

Niestety z tej biografii wyłania się obraz człowieka, dla którego ambicja, rywalizacja, chęć osiągnięcia więcej niż inni - były najważniejsze. Niektórzy uważali też, że sława uderzyła mu do głowy. I może rzeczywiście tak było?"

oraz:

* ,,Naga Góra. Nanga Parbat - brat, śmierć i samotność" - Reinhold Messner;

* ,,Dotknięcie pustki" - Joe Simpson;

* ,,Mój wybór" – Krzysztof Wielicki;

* ,,Broad Peak. Niebo i piekło" - Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński;

* ,,Zapisany w kręgach" (górska książka roku!) - Marek Raganowicz;

* ,,Mordercza góra. Od triumfu do tragedii - najbardziej dramatycze dni na K2" - Pat Falvey, Szerpa Pemba Gyalje;

* ,,Ja, pustelnik: autobiografia" - Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski;

* ,,Ucieczka na szczyt: Kurtyka, Kukuczka, Wielicki, Rutkiewicz" - Bernadette McDonald;

* ,,Czekan porucznika" - Denis Urubko;

* ,,Wołanie w górach. wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach" - Michał Jagiełło.

Źródło: własne i lubimyczytac.pl

 437595
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
137
520
6216