,,(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA". Tak brzmi hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek

Bystry czytelnik od razu skojarzy, że treść tego hasła nawiązuje do tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

Ale można się też w pomyśle tego hasła doszukać czegoś głębszego, ,,drugiego dna”, czego w żaden sposób nie ukrywają jego autorzy (nasze koleżanki i koledzy z okręgu SBP w Opolu), którzy swój wybór tak uzasadnili:

,,W dosłownym znaczeniu słowa ,,dowolność” oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości”.