Literacka Nagroda Nobla dla Kazuo Ishiguro. W naszej bibliotece wypożyczysz pięć jego powieści i jeden zbiór opowiadań

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia.

K. Ishigurourodził się w 1954 r. w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii kiedy miał pięć lat. W 1986 roku pisarz otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść "Malarz świata ułudy", a w 1989 prestiżową Nagrodę Bookera za trzecią powieść "Okruchy dnia". Za powieść "Nie opuszczaj mnie" był nominowany do Nagrody Bookera 2005. Dziś jest jednym z najpopularniejszych angielskich autorów.

Jego powieść "Okruchy dnia" została zekranizowana w 1993 r. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa.

Kazuo Ishiguro mieszka i tworzy w Londynie.

W naszych bibliotecznych zbiorach mamy sześć książek K. Ishiguro. Są to powieści: ,,Kiedy byliśmy sierotami", ,,Nie opuszczaj mnie", ,,Pejzaż w kolorze sepii", ,,Pogrzebany olbrzym" i ,,Niepocieszony" oraz jeden zbiór opowiadań pt. ,,Nokturny". Zachęcamy do ich wypożyczania!

Trochę noblowskiej historii

Alfred Nobel pragnął, by nagroda jego imienia trafiała do autora "wybitnego dzieła o tendencjach idealistycznych". Tegoroczny laureat otrzyma 9 mln koron (czyli 940 tys. euro). Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Ta ostatnia w 1996 roku ,,za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Z wrodzonym sobie urokiem Wisława Szymborska skomentowała werdykt Akademii w wywiadzie dla ,,Gazety Wyborczej”: ,,Ja całe życie chcę być określoną osobą - osobą - natomiast teraz chcą ze mnie zrobić osobistość. I tu się nie dam. Dlatego, że instynkt mi mówi, że to jest niebezpieczeństwo…”.

Dwa razy w historii zdarzyło się, że osoby nagrodzone literackim Noblem odmówiły jego przyjęcia. Filozof Jean-Paul Sartre i Borys Pasternak, który ugiął się pod wpływem nacisków władz Związku Radzieckiego.

419190