Cezary Łazarewicz laureatem Nagrody Nike 2017. Polskiego literackiego Nobla dostał za reportaż ,,Żeby nie było śladów”

Cezary Łazarewicz, autor reportażu ,,Żeby nie było śladów", został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike. Jest tym samym zwycięzcą 21. edycji tej najważniejszej polskiej nagrody literackiej.

Przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski podkreślił w laudacji, że raz pierwszy w historii Nagrody Nike nagrodzono reportaż historyczny. - O historii mówi się teraz wiele i chętnie używa się jej instrumentalnie, bardziej lub mniej podretuszowując. Cezary Łazarewicz niczego nie instrumentalizuje ani nie retuszuje. Próbuje w imię prawdy odtworzyć, jak najskrupulatniej okoliczności śmierci warszawskiego maturzysty, syna opozycjonistki poetki Barbary Sadowskiej, a także wszystko to, co po tej śmierci nastąpiło - mówił o książce ,,Żeby nie było śladów" Fiałkowski.

- Książka ta może być przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy.

Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.

Cezary Łazarewicz – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w  czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi ,,Gazecie Wyborczej", ,,Przekroju", ,,Polityce". Autor zbioru reportaży ,,Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie", ,,Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich" oraz ,,Elegancki morderca". Za reportaż ,,Żeby nie było śladów" otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku i Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka została również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, zdobyła nominację do nagrody Śląski Warzyn Literacki, a także znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są ,,Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. Gala wręczenia Nagrody Nike odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Siedem najlepszych książek roku

Wśród 20 książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literackiej Nike dominowała poezja. O nagrodę ubiegało się siedem tomów poetyckich, pięć powieści, cztery reportaże i cztery eseje. To właśnie z nich, na początku września jury wybrało siedem najlepszych książek.

Nominowani byli: Radka Franczak za powieść ,,Serce", Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom poetycki ,,Paraliż przysenny", Cezary Łazarewicz za reportaż ,,Żeby nie było śladów", Stanisław Łubieński za esej ,,Dwanaście srok za ogon", Jacek Podsiadło za tom poetycki ,,Włos Bregueta", Monika Sznajderman za esej ,,Fałszerze pieprzu" i Krzysztof Środa za powieść ,,Las nie uprzedza".

Nagroda czytelników

Esej ,,Dwanaście srok za ogon", autorstwa Stanisława Łubieńskiego otrzymał najwięcej głosów czytelników w plebiscycie. Książka ta to naturalna konsekwencja przyrodniczych i okołoprzyrodniczych zainteresowań humanisty, które miały początek w dziecięcej ciekawości i pasji. Najpierw było samodzielne podglądanie ptaków przez radziecką lornetkę, potem coraz poważniejsze obserwacje i lektury, wyjazdy na Węgry, do Skandynawii, w deltę Dunaju. Później ornitologia stała się źródłem inspiracji do pisania o sztuce, literaturze, filmie.

Nagroda Nike

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku, przyznawaną zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 20. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji ogłaszanych w maju podczas Warszawskich Targach Książki, drugi etap to wybór siedmiu finalistów na początku września. Ostatni - decyzja jury.

Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia, na kilka godzin przed uroczystą galą. Laureat otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. W 2016 r. nagrodę otrzymała Bronka Nowicka za tom poetycki ,,Nakarmić kamień".

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są: Wiesław Myśliwski (nagrodzony dwukrotnie, w 1997 i 2007 r.), Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Roniker, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk (nagrodzona dwukrotnie, po raz pierwszy w 2008 r.), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Tadeusz Słobodzianek, Marian Pilot, Marek Bieńczyk, Joanna Bator i Karol Modzelewski.

Żródło: Onet.pl

Nagrodzona książka znajduje się w naszych zbiorach. W tej chwili można ją u nas wypożyczyć.419191
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
25
25
3067